Novinka na D1 mezi Spořilovem a Průhonicemi

04.01.2023 | Článek dne

Řidiči pozor! Dosavadní část dálnice D1 mezi Spořilovem a Průhonicemi v délce cca. 5,2 km je od 1.1.2023 místní komunikací I. třídy.
D1 ilustrační foto

Řidiči, kteří pravidelně nesledují tweety ŘSD, by měli zpozornět. Od 1.1.2023 pro ně Ředitelství silnic a dálnic připravilo překvapení v podobě změny úseku ze Spořilova do Průhonic z dálnice na silnici pro motorová vozidla. V praxi to znamená, že pro tento úsek v délce 5,2 km sice nebudete potřebovat dálniční známku, zato však musíte sundat nohu z plynu. Z původních 130 km/h na 110 km/h.

Jak se ministr dopravy Martin Kupka vyjádřil pro server Aktuálně.cz, je snížení rychlosti na 110 km/h kompromisem, kdy obce podél dálnice v tomto úseku už léta požadují snížení rychlosti na 80 km/h, ale zároveň se jedná o moderní tříproudou komunikaci mimo město. První úsek dálnice byl otevřen 12. července 1971 mezi Prahou a Mirošovicemi. Obcím, které se začaly rozvíjet zejména v posledních 30 letech na jihozápad od metropole, chybí protihlukový val. Přesto je otázka, zda snížení rychlosti je správným řešením.

Zdroj: ŘSD

Dopravní rok 2023: rekordní rozestavěnost silnic a dálnic, rekordní dopravní rozpočet a digitalizace

Ministr dopravy Martin Kupka představil priority resortu pro letošní rok. Aktuálně je ve výstavbě rekordních 241,3 kilometrů dálnic a silnic I. třídy s výhledem otevření převážně v letech 2023 a 2024. Dále zjednodušujeme lidem komunikaci s úřady a přístup k informacím v dopravní oblasti, přibydou i další funkce Portálu dopravy, navrhli jsme zpřehlednění bodového systému a chystáme se na zrušení velkých techničáků od počátku roku 2024.

Ředitelem logistiky společnosti PST CLC Mitsui-Soko se stal Petr Kotora

Novým ředitelem logistiky společnosti PST CLC Mitsui-Soko byl od 1. ledna 2023 jmenován Petr Kotora. Tuto funkci převzal po Jiřím Bradnovi, který se v loňském roce stal obchodním ředitelem a je také místopředsedou představenstva společnosti PST CLC Mitsui-Soko.